Şişecam grevine Bakanlar Kurulu engeli!

8 günden bu yana devam eden Şişecam Grevi, Bakanlar Kurulu’nun ‘milli güvenliği bozucu nitelikte’ olduğu yönündeki kararıyla 60 gün süreyle ertelendi

HABER MERKEZİ (27.06.2014)- Şişecam fabrikasında çalışan 5 bin 800 işçinin 8 günden bu yana devam ettirdiği grev, Bakanlar Kurulu tarafından ertelendi.

Bakanlar Kurulu’nun 25 Haziran tarihinde aldığı ve 27 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre Şişecam Grevi hakkında “genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte” olduğu gerekçesiyle 60 gün süreyle erteleme kararı alındı.

Geçmiş yıllardaki grevler de aynı gerekçelerle ertelenmişti

Şişecam’da daha önce de 2001, 2003 ve 2004 yıllarında Bakanlar Kurulu kararıyla grevler yasaklanmış, 2001 ve 2003′teki grevler, “milli güvenliği bozucu nitelikte”, 2004′teki grev ise “genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte görülmesi” gerekçe gösterilerek ertelenmiş ve bu durum Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından hak ihlali olarak raporlaştırılıp kayda geçirilmişti.

İşçiler anlaşma sağlanamaması üzerine greve çıkmıştı

Patronla ücret zammı, düşük ücretli çalışanlar için iyileştirme zammı, işe giriş ücreti ve bazı maddi haklarla, iş güvencesi ve kazanılmış haklara ilişkin iki maddede anlaşmanın sağlanamadığını belirten Kristal-İş Sendikası, 20 Haziran’dan itibaren geçerli olmak üzere grev kararı aldığını duyurmuştu.

Grev Paşabahçe Cam Sanayi A.Ş’nin Kırklareli, Mersin ve Eskişehir fabrikaları, Anadolu Cam Sanayi A.Ş’nin Mersin fabrikası, Trakya Cam Sanayi A.Ş’nin Trakya Düz Cam, Trakya Otocam ve Mersin fabrikaları ile Anadolu Cam Yenişehir Sanayi A.Ş., Trakya Cam Yenişehir Sanayi A.Ş. ve Cam Elyaf Sanayi A.Ş. işyerlerinde uygulanıyordu.

 

Önceki İçerik‘Kırmızılı kadının’ hak alma mücadelesi devam ediyor
Sonraki İçerikKristal İş Sendikası: Sessiz kalmayacağız