Takke düştü kel göründü; Erdoğan’dan OHAL itirafı!

Erdoğan’ın Uluslar arası Yatırımcılar Derneği toplantısında yaptığı konuşmada ‘’ “Şimdi grev tehdidi olan yere OHAL’den istifade edip izin vermiyoruz. Bunun için kullanıyoruz OHAL’i ‘’ demesi Erdoğan/AKP iktidarının işçi ve emek düşmanı yüzünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bununla birlikte Erdoğan/AKP iktidarının sermayenin ‘’Ulvi’’ çıkarlarının birebir siyasal temsilcisi ve uygulayıcısı olduğu gerçekliği de bir kez daha kendileri tarafından bizzat itiraf edilmiş oldu

HABER MERKEZİ(13.07.2017)-  15 Temmuz darbe girişimini karşı darbe ile fırsata çevirerek ve politik üstünlüğü ele geçirerek ‘’FETÖ’’ ile mücadele adı altında halklara karşı tam diktatörlük uygulayarak kendi gerici iktidarını sağlamlaştırmaya çalışan Erdoğan/AKP iktidarı, bu gerici iktidarını hayata geçirmenin ve önündeki temel barikat ve engel olan devrimci, demokratik ve ilerici bütün toplumsal muhalefet ve dinamiklerin bastırılmasını hedefleyerek buna göre bir politika belirlemiştir. Kendi gerici saltanatını sağlamlaştırmada kullandığı en etkili politik araçlardan biri ise OHAL’dir.

OHAL uygulamasıyla kendi burjuva anayasasını dahi çiğneyerek ayaklar altına alan Erdoğan AKP iktidarı bu vesile ile toplumsal muhalefet başta olmak üzere kendisi açısından tehlike olarak gördüğü burjuva muhalefete kadar bir bütün tüm aykırı sesleri gözaltı ve tutuklama terörü ile bastırmaya çalışmıştır. Türkiye-Kuzey Kürdistan hapishaneleri cumhuriyet tarihinin en kalabalık ve farklı toplumsal dinamiklerin bulunduğu bir dönem yaşamaktadır.

OHAL sürecinin gerçek mahiyetini ve süreklileşerek uzatılmasının sebebini ise Erdoğan itiraf etti. Bizler açısından mahiyeti zaten açık olan bu süreci bizzat Erdoğan’ın itiraf etmesi önemli bir durumu ifade etmektedir. Zira mevcut siyasal iktidar şimdiye kadar OHAL sürecini 15 Temmuz ve ‘’FETÖ’’ tehlikesi kapsamında meşrulaştırmaya çalışmaktaydı. Erdoğan’ının mevcut itirafları bizler açısından açık olan bu durumu kitleler nezdindede teşhir olmasına ve meselinin arka planının açığa çıkmasına vesile olmuştur.

Erdoğan’ın Uluslar arası Yatırımcılar Derneği toplantısında yaptığı konuşmada ‘’ “Şimdi grev tehdidi olan yere OHAL’den istifade edip izin vermiyoruz. Bunun için kullanıyoruz OHAL’i ‘’ demesi Erdoğan/AKP iktidarının işçi ve emek düşmanı yüzünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bununla birlikte Erdoğan/AKP iktidarının sermayenin ‘’Ulvi’’ çıkarlarının birebir siyasal temsilcisi ve uygulayıcısı olduğu gerçekliği de bir kez daha kendileri tarafından bizzat itiraf edilmiş oldu.

 

Önceki İçerikHalkın Günlüğü yeniden okurlarıyla birlikte!
Sonraki İçerikFaşizmin kanlı yüzünün maskesi; ‘’Demokrasi destanı ve milli ruh’’