‘Taksim yasağını tanımıyoruz’

Devrimci demokratik kurumlar tarafından “Taksim yasağını tanımıyoruz” şiarıyla örgütlenen eyleme polis biber gazıyla saldırırken çatışmalar uzun süre devam etti

HABER MERKEZİ (25.05.2013)- Alınteri, BDSP, Devrimci Hareket, Devrimci İşçi Hareketi, Emek ve Özgürlük Cephesi, Halk Cephesi, Kaldıraç, Kazova işçileri ve Mücadele Birliği tarafından “Taksim yasağını tanımıyoruz” sloganıyla örgütlenen eylemde polis kitlenin yürüyüşüne izin vermedi. Yürümekte kararlı olan kitleye biber gazıyla saldıran polisle kitle arasında ara sokaklarda çatışmalar devam etti. 

Eylem nedeniyle İstiklal Caddesi’nde yığınak yapan polis, cadde ve ara sokakları abluka altına aldı. İstiklal Caddesi’ne giriş yollarını kapatan polis, toplu bekleyen herkese saldırdı. Cadde üzerinde yan yana yürüyüşlere izin vermeyen polis, İstiklal Caddesi’nde dolaşan insanlara bile “dağılın” anonsu yaptı.

Çatışmalar ara sokaklarda devam etti

Polis eylem için Atlas Pasajı önünde toplanmaya çalışan kitleye biber gazıyla saldırırken kitle de saldırıya, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Yaşasın devrimci mücadelemiz” sloganlarıyla karşılık verdi.

Polis bir kişiye kask ve coplarla saldırarak darp ederken, saldırıyı engellemeye çalışan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe’ye de aynı tutum sergilendi.

Eylem sırasında Burger King’e pankart asan 3 kişi darp edilerek gözaltına alındı. Polisin kullandığı yoğun gazdan Taksim’de bulunan esnaflar ve halk etkilendi.

Polis saldırısına Tarlabaşı sokaklarında direnen kitle, direnişini Sıraselviler’de de sürdürdü. Cihangir’de polisin sokakta oynayan çocuklara bile gaz atması dikkatlerden kaçmadı.   

Barikatlar kuran kitle, kurdukları barikatları bir süre sonra ateşe verirken, “Yaşasın Devrimci dayanışma”, Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “Taksim kızıldır kızıl kalacak” sloganlarını attı. Eylem kitlenin geri çekilmesiyle sona erdi.

 

Önceki İçerik24 MKP/HKO gerillasının mahkemesi görüldü
Sonraki İçerikSanat yasa tasarısı protesto edildi