Tarihimizin ağır kayıpları 9’lar ve 13’ler!

Yine proletarya partisinin tarihsel süreci içerisinde önemli ağır kayıplarından biri de 12 Ağustos 1995 tarihinde yaşanan ve 13 halk savaşçısının ölümsüzleştiği Xıran çatışmasıdır. Çoğu yeni katılım olan gerilla birliğinin olduğu bölgeyi ablukaya alan “TC” askerleri ile halk ordusu gerillaları arasında saatlerce süren çatışmada 13 halk savaşçısı ölümsüzleşir. Bu çatışmada gerilla birliğinin komutanı Mete (Cemgil Budak) yoldaşın tarihi direnişi ve feda ruhu örnek olarak tarihimize ve hafızalarımıza kazınmıştır

HABER MERKEZİ(09.08.2017)-Sınıfsız Toplum İçin Halkın Günlüğü’nün 2.Sayısında yayınlanan ‘’Tarihimizin ağır kayıpları 9’lar ve 13’ler’’ başlıklı ve tarih sayfasında yer alan makaleyi paylaşıyoruz.

‘’Proletarya partisinin tarihi kan ve can bedeli bir mücadele ve ödenen ağır bedellerle bugünlere kadar gelmiştir. 40 yılı aşkın şanlı mücadele tarihinde proletarya partisi yüzlerce önder kadrosu ve savaşçısını sonsuzluğa uğurlamıştır. Yine proletarya partisi şanlı mücadele tarihi içerisinde tarihsel devrimci direniş ve destanlar yaratarak sınıf düşmanlarına önemli yenilgiler ve darbeler yaşatmış tarihsel bir geleneğin adıdır.

Proletarya partisinin tarihi aynı zamanda toplu ağır kayıpların ve bedellerin ödendiği bir tarihtir. 9’lar, 10’lar, 11’ler,12’ler, 13’ler ve son olarak 17’ler şanlı mücadelemizin ağır ve toplu kayıpları olarak tarihe geçmiştir. Bu toplu ağır kayıplardan biri de Topuzlu ve Xıran çatışmalarıdır. 1 Ağustos 1986 tarihinde Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Topuzlu köyünde “TC” askerleri tarafından kuşatılan proletarya partisine bağlı halk ordusu gerillaları tereddütsüz olarak direnişi seçerek çatışırlar. Saatlerce süren çatışma sonucunda Doğan Memeçil komutasındaki 9 kişilik gerilla birliği imha olur. Yaşanan çatışmada birlik komutanı Doğan Memeçil ve beraberindeki Ali Demir, Cumhur İçöz, İmam Utan, Yusuf Yıldırım, Yusuf Tosun, Süleyman Kaya, İsmail Kaya ve Cahit Oğuz isimli halk savaşçıları ölümsüzleşirler.

Yine proletarya partisinin tarihsel süreci içerisinde önemli ağır kayıplarından biri de 12 Ağustos 1995 tarihinde yaşanan ve 13 halk savaşçısının ölümsüzleştiği Xıran çatışmasıdır. Çoğu yeni katılım olan gerilla birliğinin olduğu bölgeyi ablukaya alan “TC” askerleri ile halk ordusu gerillaları arasında saatlerce süren çatışmada 13 halk savaşçısı ölümsüzleşir. Bu çatışmada gerilla birliğinin komutanı Mete (Cemgil Budak) yoldaşın tarihi direnişi ve feda ruhu örnek olarak tarihimize ve hafızalarımıza kazınmıştır.

Şanlı Xıran direnişinde gerilla birliğinin komutanı ve aynı zamanda proletarya partisinin değerli kadrolarından Cemgil Budak (Mete) ile birlikte, Hülya Ras, Soner Tokat, Şehriban Karakuş, Baykal Şahin, Kenan Çelik, Tarkan Köse, Servet Atalay, M.Kemal Altun, Ali Asker Şengezer, Erol Güngör, İmam Eceroğlu ve Suna Bozkaya isimli halk savaşçıları direniş destanı yazarak ölümsüzleşirler.

Yine Ağustos ayı içerisinde proletarya partisi saflarında ölümsüzlüğe uğurladığımız Hüseyin Ceylan, Katip Saltan, Hüseyin Kılığ, Tuncer Mengücek, Hasan Atac, Hüseyin Gündoğan, Nurgül Bölükbaş, Muzeffer Kahraman ve Mazlum Mansuroğlu’nun devrimci/komünist hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz’’.

Önceki İçerikFaşist Süreç ve Devrimci Mücadele/Perspektif
Sonraki İçerikDevrimci çalışma ve işkencede direniş-2/Bedrettin Ufuktan