Tek Tipe Karşı Mücadele Platformu kuruldu

Erdoğan/AKP iktidarının devrimci tutsaklar nezdinde bir bütün tüm topluma dayatmış olduğu Tek Tip Elbise saldırısına karşı bir araya gelen onlarca devrimci, demokratik ve ilerici kurum bir basın açıklaması yaparak Tek Tipe Karşı Mücadele Platformu kurduklarını kamuoyuna deklere ettiler

HABER MERKEZİ(26.01.2018)-Tek Tipe Karşı Mücadele Platformu, İstanbul’da bulunan Hill Otel’de yaptığı basın açıklamasıyla kuruluşunu deklare etti. Toplantıya HDP Milletvekili Erdal Ataş katıldı.

Gülçin Aykul: Tek tip bir siyaset zemini oluşturuluyor

Toplantıda konuşan HDK İstanbul İl Eş Sözcüsü Gülçin Aykul, “Emekten, özgürlükten ve barıştan yana siyaset yapan tüm siyasi parti, kurum ve çevreler, vekiller, belediyeler OHAL/KHK rejimi eliyle gözaltı, tutuklama, el koyma cenderesine sokuldu. İktidara biat etmeyenlere yaşam hakkı verilmeyen tek tip bir siyaset zemini oluşturuluyor” dedi.

Aykul konuşmasında, iktidardan değil halktan yana olan gazeteci ve yazarlara yönelikte tasfiye, gözaltı, tutuklama ve yargı eliyle baskı altına alındığını belirterek, “Halkın gerçeklere ulaşma hakkı tek tip havuz medyası eliyle ortadan kaldırıldı.  Sözün özü tüm muhalifler, onuru ve kimliğiyle özgürce ve eşit yaşamak isteyen kesimler tek tip iktidar toplumu projesinin hedefi haline getirildi” dedi.

“Kimse bu tek tip elbiseyi giymeyecek, yırtıp atacağız”

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş ise konuşmasında, saldırının hem içeriye hem de dışarıya yönelik olduğunu belirterek, “Baskıcı rejimler uyguladıkları politikalar sonucu insanları hapishaneye atarak rehin tutmakta. Toplumun ileri gelenleri, aydınları, önderleri hapishanelerde teslim alabilirse, bütün toplumu susturabileceğini biliyor. Dışarıda bütün örgütleri sindirmek, yok etmek, kazanmış olduğu mevzileri geriletmek istiyor. Gençlik örgütleri, kadın örgütleri hedef haline getiriliyor. İkincisi içeride rehin olarak tuttuğu insanları son olarak susturmaya dayatıyor. Orada da tek tip dayatıyor. Savunulan barış, adalet, eşitlik için sürdürülen mücadeleyi teslim almaya çalışıyor, içeriyi de saldırarak toplumu ezmeye çalışıyor” dedi.

Ataş konuşmasında son olarak, “Biz demokrasi güçleriyle birlikte, Ortadoğu ve dünyadaki savaşlar da dahil olmak üzere tek tipe birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Karanlık yenilecek biz kazanacağız. Kimse bu tek tip elbiseyi giymeyecek, yırtıp atacağız. Vicdanı olan bütün insanları tek tipe karşı mücadeleye, ortaklaşmaya çağırıyorum” diye konuştu.

Bileşenler

Tek Tipe Karşı Mücadele Platformu içerisinde yer alan örgütler ise şu şekilde;

“Ezilenlerin Hukuk Bürosu, Özgürlükçü Hukukçular Platformu, Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı, KESK İstanbul Şubeler Platformu, Limter-İş, Dev Yapı-İş, İnşaat-İş, İstanbul Barış Anneleri Meclisi, Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri, Yeni Demokrasi Aileleri Birliği, Yeni Demokrasi Aileleri Birliği, Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi, Alınteri, Barikat, Demokratik Bölgeler Partisi, Devrimci Anarşist Faaliyet, Devrimci Hareket, Devrimci Parti, Emek Partisi, Emekçi Hareket Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Halkların Demokratik Kongresi, Halkların Demokratik Partisi, Kaldıraç, Mücadele Birliği, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Partizan Proleter Devrimci Duruş, Sosyalist Meclisler Federasyonu, Türkiye Komünist Partisi, Anarşist Kadınlar, Demokratik Kadın Hareketi, Emekçi Kadınlar, Sosyalist Kadın Meclisleri, Tevgera Jinên Azad, Yeni Demokrat Kadın, 78’liler Derneği, Ayışığı Ekin Sanat Derneği, BEKSAV, Dersim Dernekleri Federasyonu, Mezopotamya Kültür Merkezi, Din Alimleri Derneği, Kürt Araştırmaları Derneği, Meydan Gazetesi, Anarşist Gençlik, Dev-Güç, Devrimci Öğrenci Hareketi, Devrimci Öğrenciler Birliği, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu, Sosyalist Öğrenci Hareketi, Yeni Demokrat Gençlik, İnsan hakları Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Avrupa Alevileri Birliği Federasyonu.”

Kaynak: Gazete Patika

 

 

Önceki İçerikUnutmayacağız! Fırat Taşkın(Savaş) yoldaşın anısına!
Sonraki İçerik‘’Halk Hareketi’’ Sorunsalına yaklaşım