50. ölümsüzlük yıldönümünde komünist önder İbrahim Kaypakkaya savaş irademiz, sınıf mücadelesinde zafer kararlılığımızdır” şiarı ile TKP-ML ve MKP tarafından Ortadoğu topraklarında bir etkinlik gerçekleştirildi. Arapça ve Kürtçe dillerinde gerçekleşen anma etkinliği “Kürt, Arap, Süryani, Ermeni, Asuri ve çeşitli milliyetlerden emekçi halklarımız hoşgeldiniz” cümlesi ile başladı.

Kaypakkaya şahsında 50 yıllık geleneğin tüm şehitleri, Mayıs ayı şehitlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Armenak Bakır, Leyla Kasım, Haki Karer, Cemile Koçak, Ulaş Bayraktaroğlu, Ulrike Meinhof, Dörtler ve mücadele ateşini harlayan tüm güneşe uğurladıklarımız için yapılan saygı duruşunun ardından, “İbrahim Kaypakkaya’yı anma etkinliğine katılarak, bizleri onurlandıran değerli halkımız, sizleri MKP ve TKP-ML adına coşku ile en içten devrimci duygularımızla selamlıyoruz. Hoşgeldiniz!” sözleri ile başlayan ortak Arapça açıklama okundu.

Bundan tam 50 yıl önce Diyarbakır zindanlarında komünist bir önder, 3 ay süren işkencelere rağmen düşmanı yenilgiye uğratıyordu. Ser verip sır vermeyerek, devrim tarihine kendi ismini altın harflerle yazdırıyordu. O; ezilen halkların, işçi sınıfının, kadınların kurtuluş sembolü ve önderi olarak Diyarbakır zindanlarının işkencehanesini paramparça ediyordu. İdeolojisi ile sınırları aşıyor, direnişi ile sembol oluyordu. O, ibrahim Kaypakkaya idi” cümleleri ile devam eden açıklama, Kaypakkaya’nın fikirlerinin 50 yıl sonra bile hala geçerliğini koruduğu vurgusu ile devam etti ve “Bugün de Türk faşizmine ve DAİŞ gericiliğine karşı, emperyalizme karşı önder Kaypakkaya’nın fikirleri etrafında örgütlenmeye devam edeceğiz. Önder Kaypakkaya’nın çizdiği yolda ilerleyen binlerce şehidimiz vardır. Onlar, Kaypakkaya’nın düşüncelerini geleceğe taşıdılar, bugüne kadar ulaşmasını sağladılar” cümleleri ile sona erdi.

Bahoz Derwiş’in İbrahim Kaypakkaya’nın yaşamı, mücadelesi ve direnişini anlatan Arapça yaptığı sunumun ardından Ermeni Kadınlar Birliği adına Anahit Kasabiyan bir konuşma gerçekleştirdi. Kasabiyan konuşmasına “İbrahim Kaypakkaya terörist TC devletinin gerçekleştirdiği Ermeni Soykırım gerçeğini ortaya çıkardı” cümlelerine ile başladı ve “Onun yolunda yürüyeceğiz, ya ölüm ya özgür bir yaşam” dedi.

Tevgera Komûnîst a Şoreşger (TKŞ) adına yapılan konuşma da İbrahim Kaypakkaya ve Haki Karer’i anarak başladı. “Onun direnişi bizlere büyük bir örnek oldu. Onun gibiler unutulmaz, her zaman onların takipçisi olacağız. Başta İbrahim Kaypakkaya olmak üzere Baran Serhat, Ahmet Şorêş ve tüm şehitlerimizin izinden gideceğiz” cümleleri ile sona erdi.

Anma etkinliğine MLKP, DKP/BÖG, DKP/Birlik de katılarak yazılı mesajlar sundular. MLKP açıklaması “İbrahim Kaypakkaya’nın sömürgeci devlet eliyle işkencehanelerde katledilişinin 50. yılında onu unutmadık. Onun devrimci mücadelesinden ve pratik ve tutumundan özel olarak öğrenmeliyiz” vurgusunu yaptı.

DKP/BÖG Rojava Komutanlığının mesajında ise “Bugün bu çelik irade Türkiye metropollerinde, Kürdistan şehirlerinde onun takipçisi olan Türkiyeli ve Kürdistanlı devrimciler tarafından sürdürülmektedir. Bizler ölümsüzlerimizden aldığımız devrimci mirası zafere taşımak konusunda kararlıyız. İbrahim Kaypakkaya’nın devrimci ideallerini dünden aldığımız kararlılıkla bugün cesaretle daha ileri bir aşamaya taşımak ortak sorumluluğumuzdur” denildi.

DKP/Birlik mesajında ise “İbrahim Kaypakkaya, faşizmin güçlerini kendi inlerinde yenerek, temsil ettiği sınıfın değerlerini ve savaş bayrağını en yükseğe dikmiştir” vurgusu yapıldı.

Önderimiz İbrahim Kaypakkaya şahsında hepinizi saygıyla selamlıyoruz” cümlesi ile başlayan TKP-ML KKB mesajında “Komünist Kadınlar Birliği, tam da önder yoldaşımızın ölümsüzleşmesinin 50. yılında kuruluş kongresini gerçekleştirmiştir. Kongremizden aldığımız coşku ve kararlılıkla başta önder yoldaşımız İbrahim Kaypakkaya olmak üzere tüm ölümsüzlerimize devrim sözümüzü bir kez daha yineliyoruz. Meral Yakar’dan Güzel Ana’ya, Ayfer Celep’ten Sefagül Kesgin’e, Barbara Anna Kistler’den Gamze Gül Kaya’ya ismini burada tek tek sayamayacağımız onlarca kadın şehidimizin mücadelesini savaşın en kızıl günlerinde yaşatacağız. Onların mücadelesini zafere taşıyacağız” şfadeleri kaydedildi.

Kaypakkaya’nın 50. ölümsüzlük yıldönümü için hazırlanan sinevizyon gösteriminin ardından devrimci sanatçı Garip Şahin’in şiirinin okundu.

Yazarlar Derneği üyesi şair Hozan’ın Kürtçe şiir dinletisinin ardından etkinlik, Grup Nisan Güneşi ve Ararat Müzik Grubu’nun birlikte hazırladığı müzik sunumu ile devam etti. Kürtçe, Türkçe ve Arapça dillerinde hazırlanan kavga türkülerinin sunumundan sonra İbrahim Kaypakkaya’nın mücadeleye atıldığı yılları, işkencedeki direnişini ve ardıllarının 50 yıldır mücadelesini devam ettirmesini konu alan tiyatro gösterimi gerçekleşti.

Etkinlik, kapanış konuşması ile sona erdi.

Önceki İçerikMKP, TKP-ML Komünist Kadınlar Birliği’nin Kuruluş Kongresi’ni selamladı
Sonraki İçerikMKP: Partimizin iki mücadele neferi Kamil ve Mehmet yoldaşlar ölümsüzleşti!