Torunlar İnşaat’ta 10 işçi katledildi

Mecidiyeköy’deki Ali Sami Yen Stadyumu’nun yerine yapılan rezidans inşaatında asansörün 32. kattan yere çakılması sonucu 10 inşaat işçisi katledildi. Torunlar Şirketi yönetimi aymazca hayatını kaybeden işçileri suçlarken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik  “kazanın nedeninin ortaya çıkacağı umut ettiklerini ve “İhmal ve kusur nerede var ise bunların üzerine gidileceğini” öne sürdü

İSTABUL (07.09.2014)- İşçi sağlığı ve güvenliğinin olmadığı emekçilerin yaşamının sermayenin bekası için hiçe sayıldığı ülkemizde her gün sayısız işçi göz göre göre katlediliyor.

Dün akşam Mecidiyeköy’de Ali Sami Yen Standyumu’nun yerine yapılan Torunlar İnşaat’a bağlı rezidans inşaatında asansörün 32. Kattan yere çakılması sonucu 10 işçi yaşamını yitirdi. Dün akşam mesai bitiminde işçilerin  32. Kattan bindikleri asansör ray kopması sonucu yere çakıldı. İşçiler asansörün bakımının yapılmadığını ifade ediyor.

İstanbul Valiliği’nin yaptığı açıklamaya göre yaşamını yitiren işçilerin isimleri şöyle Tahir Kara, Hıdır Ali Genç, İsmail Sarıtaş, Bilal Bal, Cengiz Tatoğlu, Murat Usta, Menderes Meşe, Vedat Biçer, Ferdi Kara ve Cengiz Bilgi.

Suç yine hayatını kaybeden işçilerinmiş (!)

İşçi katliamının yaşandığı Torunlar İnşaatı’nın sorumlularıysa yalanlarla sorumluğu üzerlerinden atarak işçileri suçladı.  Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun yaptığı açıklamada işçilerin asansörün bozuk olduğu yönündeki beyanlarını yalanlayarak  “Birkaç günönce aynı asansörü ben de kullandım” dedi. Olayın işçilerin “hassasiyet göstermemesinden kaynaklandığını” öne süren Torun şöyle konuştu: “Çok üzgünüz ama 1500 civarından işçi çalışan bir şantiyede her ne kadar eğitimler verilse de çalışanların aynı hassasiyeti göstermediğini biliyoruz. Bu sektörel bir vaka. Bu olayda da kesinlikle böyle bir sorumsuzluğu ya da kazayı meydana getiren nedeni şirketimize mal etmelerine ya da şirketimizin bu anlamda bir leke almasına asla müsaade etmeyeceğiz.”

Bakan Çelik’ten klasik açıklama “gereken yapılacak”

Öte yandan yaşanan işçi katliamıyla ilgili ‘devlet erkanından’ her zaman olduğu gibi katliam olup bittikten sonra “olayda ihmal olup olmadığını araştırılıp sorumluların cezalandırılacağı yönünde” açıklama geldi. Gece saatlerinde Mecidiyeköy’deki inşaatında ‘incelemelerde bulunmaya’ gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, şöyle konuştu “Olayın neden, nasıl olduğu konusunda bizim de şu anda yaptığımız değerlendirmelerde elimdeki bilgi, bir yük asansörünün, katlarda özellikle ağırlıklı olarak kartonpiyer ve benzeri işleri yapan işçilerimizin malzeme taşırlarken, malzeme ile birlikte çıkarlarken, asansörün raylı sistemden çıkması neticesinde malzemelerle beraber asansör boşluğuna düşmelerinden meydana gelen son derece üzüntü verici bir tablo. Bu kazanın neden kaynaklandığı, sebeplerinin ne olduğu, bu arızanın neden kaynaklandığı konusunda tabii gerek idari gerek adli soruşturmalar devam ediyor. Teknik düzeyde bakanlığa bağlı müfettişler olay duyulur duyulmaz görevinin başına geçti ve bu olayın neden kaynaklandığını bulmak için çalışmalarını sürdürüyor. Kısa süre içerisinde bu asansörde meydana gelen kazanın nedeninin ortaya çıkacağı umudu içerisindeyiz.” “Bu tür olayların” bir daha yaşanmamasını “temenni ettiklerini” kaydeden Bakan Çelik  “İhmal ve kusur nerede var ise bunların üzerine gidilecek.”   dedi.

 

Önceki İçerikİki kolu olmayan hasta tutsak Ergin Aktaş tahliye edilmiyor
Sonraki İçerikTorun İnşaat’ın önünde katledilen işçiler için eylem