Ülke genelinde ODTÜ direnişine destek

Ankara, İzmir ve Mersin başta olmak üzere çok sayıda ilde ODTÜ’ye destek eylemleri yapılırken, Ankara’da kitleyle polis arasında çatışmalar saatlerce devam etti

HABER MERKEZİ (08.09.2013)-

ANKARA:

ODTÜ ile 100. Yıl Mahallesi’nden geçen yol projesine karşı üniversite öğrencileri ile mahalle halkının eylemleri dün de devam etti. 

Saat 17.00’de 100. Yıl Mahallesi Migros önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişilik kitle, “Gökçek Elini Mahallemden, ODTÜ’den Çek”, “Kahrolsun Bağzı Yollar” yazılı pankartları açtı.

Yürüyüş öncesi bir açıklama yapan ODTÜ öğretim elemanı Prof. Dr. İnci Gökmen, konuyla ilgili hukuki sürecin başlatılacağını ifade etti. Mahalle halkı ile öğrenciler adına yapılan konuşmada, hukuk dışı projeye karşı halkın direnme hakkını kullandığını belirtilerek kentsel yağmaya karşı mücadelenin sürdürüleceği açıklandı.  

Her yer ODTÜ her yer direniş

Sloganlarla İşçi Blokları arasında yürüyen kitle, “Taksim’den Yüzyıl’a, direnene bin selam”,  “Gökçek, elini mahallemden çek” , “Hükümet istifa”, “Her yer ODTÜ her yer direniş”, “Otoban yapma boşuna yıkacağız başına” sloganlarını attı. Halkın evlerinden tencere ve tavalarıyla destek verdiği yürüyüşe, taksiciler de korna çalarak destek verdi. Kitle caddeyi trafiğe kapatarak şantiye alanına doğru yürüdü. Kitlenin önünü 18.30 sıralarında kesen çevik kuvvet, TOMA’lar, gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırıya geçti. Polisin kitleye karşı plastik mermi ile ses bombası kullanması dikkat çekerken, direnişçilerin bir kısmı plastik mermilerle çeşitli yerlerinden yaralandı. Polis saldırılarına karşı direnişe geçen kitle, 100. Yıl Mahallesi’nde yollarda barikatlar kurarak polisle yaklaşık 2 saat çatıştı. Direnişçilerin ASKİ’ye ait TOMA’lara su taşıyan tankerin önünü keserek içerisindeki suyu boşaltması üzerine polis kitleye TOMA’lar ve akreplerle yeniden saldırdı. Ara sokaklara giren polis yaklaşık 6 kişiyi gözaltına aldı. Polis basın kartı olmayanların Başbakanlık tarafına geçmesine izin vermedi.

İş makineleri tahrip edildi

Kitleden bir grup ODTÜ A4 kapısına bir grup ise Balgat’a yöneldi. A4 kapısına yönelen öğrenciler şantiyeye girerek iş makinelerini tahrip etti. 2 kepçeyi tahrip eden öğrencilere saldıran polise öğrenciler saatlerce çatışarak direndi.

Saat 18.30’da otoyol şantiyesine yürüyen kitleye polis saldırısı gerçekleştirilirken, arasokaklarda çatışmalar başladı. Kitle “Kahrolsun bağzı yollar” sloganlarıyla polisle çatışırken, Çankaya Belediyesi yakınları ile 100. Yıl Mahallelerinde de polis TOMA’larla eylemcilere saldırdı. Ara sokaklara dağılan kitleyle polis arasındaki çatışmalar sürerken, polisin plastik mermiler ve gaz bombalarıyla yaptığı saldırılarda helikopterlerin de çatışmaların yaşandığı yerlerde dolaşması dikkati çekti. Ankara’daki eylemlerde gözaltılar yaşanırken, polisle kitle arasında süren çatışmalar saatlerce devam etti.

Mamak ve Tuzluçayır’da kurulan direniş çadırlarına polisin TOMA’lar ve akreplerle yaptığı saldırılara karşı kitle kararlılıkla direndi. Tuzluçayır’da gece geç saatlerde polis saldırılarına karşı barikatlar kurularak çatışıldı.

İZMİR:

Dün gece saat 20.30 sıralarında Alsancak’ta toplanan binlerce kişi Basmane’ye yürüdü. “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla müzik eşliğinde yürüyen kitlenin önü polis tarafından kesildi. Kitle oturma eylemi yaparak polisin tavrını protesto ederken, polis kitlenin kararlılığı karşısında geri adım atarak barikatı kaldırdı.  Yaklaşık 3 bin kişiden oluşan kitle, “Her yer ODTÜ her yer direniş” , “Hükümet istifa” sloganlarıyla Konak AKP İlçe Başkanlığı’nın önüne geldi. Burada sloganlar eşliğinde oturma eylemi yapan kitle, ardından Alsancak’a doğru yürüyerek eylemlerini bitirdi.

MERSİN:

Pozcu Platin Mağazası önünde toplanan kitlenin yürüyüşüne polis izin vermedi. Polisin engeline rağmen kitle Barış Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Kitle yürüyüş sırasında “Diren ODTÜ Mersin seninle” , “Her yer ODTÜ her yer direniş” sloganlarını attı.

Meydanda yapılan basın açıklamasının ardından kitle dağıldı.

Mersin’de #direnMersin adına Deniz Melih ile Özgen ve Murat Binzet tarafından 3 günlük açlık grevi başlatıldı.  

Ayrıca Denizli ve Kocaeli’nde ODTÜ’ye destek eylemleri yapıldı.

 

 

 

Önceki İçerikİstanbul’dan ODTÜ’ye bin selam
Sonraki İçerikÜlke genelinde ODTÜ direnişine destek (Yenilendi)