YAKLAŞAN BELA

Son serhildanları ve sokak çatışmalarını sadece Kobanê’deki duruma bağlayamayız. AKP’nin Kürtleri uzun süreden beri oyalamasının bu olayların patlamasında büyük payı vardır. AKP, Kürtlerin karşısında, Odysseus’un karısı Penelope’nin taktiğini uygulamış, geniş yığınların sabrını zorlamış, Kobanê ise bu sabrı taşıran son damla olmuştur. Penelope, bildiğiniz gibi kendisini istemeye gelen taliplerine, ‘hele biraz bekleyin, şu elimdeki bezi örüp bitirdikten sonra içinizden birisiyle evleneceğim,’der. Kocasının savaşta ölmediğine ve bir gün geleceğine inanan kadın, elindeki bezi gündüz örer, geceleyin ise söker ve böylece sonu gelmez örme işinin cılkını çıkararak taliplerin sabrını taşırır.

Serhildan çekildi, ölüler gömüldü. Peki hayat sükunete kavuştu mu? Hayır. Namlunun ağzına İŞİD’ i değil, PKK’yi ve Suriye devletini koyan AKP, izlediği açık düşmanlık politikasıyla çok daha büyük olayların zeminini döşüyor. Suriye’deki üslerinden ve Irak’tan her gece Kobanê’ye güç yığan IŞİD, “İslam’ın Gözü” olarak ilan ettiği Kobanê’yi almakta kararlı görünüyor. Kobanê’nin düşüşünü sadece Kürtlere karşı değil, asıl Koalisyona karşı bir zafer olarak ilan edip, dünyanın çeşitli yerlerindeki taraftarlarına moral verecek. Kobanê’nin düşüşü, Kobanê’ye koridor açılıp askeri destek verilmesi önerilerine şiddetle karşı çıkan AKP’yi de sevindirecektir. Düşmanı olduğu özerk bölge yıkılmakla kalmayacak, hava saldırılarıyla İŞİD’in yenilemeyeceği savı güçlenecek ve Esat’a karşı bir saldırı savaşının da önü açılmış olacak. Hesap bu. AKP’nin hesaba katmadığı tek nokta, Esat’a karşı bir savaşın, İran, Hizbullah, Rusya ve biraz da Çin’e karşı dolaylı bir savaş olduğu noktasıdır. 
Verdiği sözleri tutmayan, sokaklar karışınca da hemen Apo’ya koşan, ondan bir sükunet mesajı rica eden böylesi bir hükümet, Ortadoğu’da, tüm dünyayı etkileyecek bu denli bir macerayı nasıl göze alabiliyor, anlamış değilim. Anladığım tek nokta, Kürtlerin, felaketlerden güçle çıktıklarıdır. Kürtler, tezgahlanmakta olan bu son felaketten de güçle çıkacaktır.  

 

Önceki İçerikKobanê direnişi bağlamında devrimci bilinç ve görevler!
Sonraki İçerikMAOİST İLKELERDEN HAREKETLE DOGMATİZMİ PARÇALA