Yargılanan DHF’ lilerin iddianamesi ve mahkeme tarihi belli oldu

İstanbul merkezli yapılan operasyonda 9’u tutuklu 36 DHF’lin yargılandığı davanın iddianamesi ve mahkeme tarihi belli oldu. İlk mahkeme 23 Ekim’de yapılacak

HABER MERKEZİ (28.08.2015)- Polisin 27 Mayıs’ta İstanbul’da DHF’ ye yönelik gerçekleştirdiği merkezi operasyonda onlarca DHF üyesi ve taraftarı gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 9 kişi tutuklanırken geriye kalanlar ise tutuksuz yargılanmak üzere ve denetimli serbestlik şartıyla serbest bırakılmışlardı. Yargılanan DHF’liler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı iddianamesini tamamlayarak mahkeme tarihini belirledi. Tutsak DHF’lilerinde içinde bulunduğu toplam 36 kişinin yargılandığı mahkeme 23 Ekim’de yapılacak.

Demokratik ve meşru eylemler suç sayıldı

Hazırlanan iddianame alışılageldik bir çerçevede hazırlanmıştır. Devletin hemen hemen bütün operasyonlarda kullandığı yöntem ve çerçeve bu operasyonda da aynen devreye konulmuş. Yani DHF’ lilerin katıldıkları tüm demokratik ve meşru eylemler yasadışı ve MKP ile ilişkilendirilerek iddianameye geçmiştir. İddianamede yer alan eylemler şunlar, Berkin Elvan anması, 18 mayıs anması, 1 Mayısa katılmak, yaşamını yitiren devrimcilerin cenazelerine katılmak, 17’ler anması gerçekleştirmek ve iç güvenlik yasa paketini protesto eylemlerine katılmak ve toplamda bunların tümünü illegal göstererek MKP ile ilişkilendirmek.

Halkın Günlüğü’de iddianamede yer aldı

Gazetemiz Halkın Günlüğü’de hazırlanan iddianamede geniş yer aldı. Yargılananlar arasında gazetemiz yazı işleri müdürü Serdar Kaya’da bulunmaktadır. Hazırlanan iddianamede yapılan bütün demokratik ve meşru eylemlerin gazetemiz tarafından çağrısının yapıldığı ve bu doğrultuda insanların bu talimat doğrultusunda hareket ederek eylemlere katıldıkları belirtilerek gazetemiz açıkça hedef gösterildi. Ayrıca gizli tanık ve itirafçıların ifadelerine dayanılarak ve gazetemizin yaptığı haber ve açıklamalar delil gösterilerek açıktan MKP’nin yayın organı olarak iddianamede yer almaktadır.

Şenol Akdağ’ da yargılananlar arasında

Yargılananlar arasında sanatçı Şenol Akdağ’da bulunmaktadır. Katıldığı tüm demokratik eylemler ve anmalar gerekçe gösterilerek ve yasadışı ilan edilerek iddianamede yer aldı. Ayrıca Akdağ’ında katıldığı tüm demokratik eylemler diğer yargılananlarda olduğu gibi toplamda MKP ile ilişkilendirilerek dosyaya girmiş durumdadır.

Yargılananların tümü istisnasız olarak katıldıkları eylemler vs gerekçe gösterilerek MKP üyesi olarak suçlanmaktadırlar.

 

Önceki İçerikPsikolojik savaşın medyası
Sonraki İçerikFransız Maoistler DHF ile röportaj gerçekleştirdi