Yargıtay DHF üyelerinin hapis cezalarını onadı

Dersim’de Maoist Komünist Partisi(MKP) üyeliği iddiasıyla 13 Kasım 2012 tarihinde gözaltına alınan 6’sı tutuklu 8 DHF’li  hakkındaki ‘örgüt üyeliği cezası’ yargıtay tarafından onandı

HABER MERKEZİ (20.01.2015)- 13 Kasım 2012 tarihinde MKP üyeliği iddiasıyla Dersim  Demokratik Haklar Derneği üyelerine yapılan polis baskınları sonucunda toplam 8 kişi gözaltına alınmış bunlardan Hasan Doğan Kılıç, Zafer Güven, Öner Yeşil, Ali Mükan, Mustafa Aytaç ve İbrahim Yolcu tutuklanmış, Uğur Yeşiltepe ve Yıldız Ataş’ın ise tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.

1 Mayıs, 18 Mayıs, 8 Mart ve Dersim Katliamını protesto etmek gibi yasal ve meşru eylemlere katıldıkları için örgüt üyesi ilan edilen DHF’li tutsaklara verilen altışar yıl üçer aylık hapis cezası, Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onandı. 

Dava yargıtay tarafından onaylanmadan önce tutuksuz yargılananTunceli Barosu Başkanı Uğur Yeşiltepe alınan karar hakkında şunları ifade etti: “Bütünüyle meslek faaliyetlerinden kaynaklı ceza aldım. Eğer hukuk, adaletten, insan hak ve özgürlüklerinden arınırsa ortaya bir yasa ve kolluk devleti çıkar ki, bu da her gün hepimizi içine alır. Bugün benim, yarın bir başkasının başı derde girecek ve kimse güvende olamayacak. Ortada adil bir yargılama yok. İktidar sahiplerinin bile güvenmediği bir alana bizim güvenmemiz beklenemez. Son başvuru noktamız, Anayasa Mahkemesi ama hükümet bile ‘Buraya güvenmiyorum’ diyorsa bizim sıradan vatandaşların yapacağı ne olabilir?”

Katledene değil katliamları protesto edenlere saldırmayı prensip edinen faşist T.C devleti ve onun gerici yapılanmaları devletin resmi bayram ilan ettiği 1 Mayıs’a katılanları dahi terör örgütü üyesi ilan etmeye devam ediyor. Düzmece senaryolar ve iddialar, gizli tanıklar ve kendi gerici yasa ve hukukları üzerinden devrimci dinamizmi baskı altına almaya çalışan faşist devlet, en ufak meşru hak mücadelesini de baltalamaya çalışıyor. 

Önceki İçerikKatledilişinin 8. Yılında “Buradayız Ahparig”!(foto haber)
Sonraki İçerikDHF’den Sarıgazi’de Hrant Dink anması