YPG basın merkezinden son duruma ilişkin açıklama

YPG basın merkezi IŞİD saldırılarının ve direnişin 21. gününde bir açıklama yayınlayarak son duruma ilişkin bilgilendirmede bulundu. Öte yandan IŞİD’in bugün Kobanê’deki yüksek bir binaya bayrağını astığı ancak bayrağın daha sonra YPG tarafından indirildiği öne sürüldü

HABER MERKEZİ (06.10.2014)-  IŞİD Kobanê’ye yönelik saldırılarını yoğunlaştırıyor. IŞİD bugün de çok sayıda top ateşiyle Kobanê’yi vurmaya devam ederken YPG güçlerinin direnişiyse sürüyor. Reuters Haber Ajansı’nın iddiasına göre IŞİD bugün Kobanê’de yüksek bir binaya bayrak dikti ancak bayrak daha sonra YPG’liler tarafından indirildi.  

YPG basın merkeziyse bugün yaptığı açıklamada son duruma ilişkin bilgilendirmede bulundu. Yapılan açıklama şöyle:

 “DAIŞ çetelerinin Kobanê’yi işgal etme amacıyla başlattığı saldırılar 21. gününde devam etmektedir. Her üç cepheden bombardımanlar eşliğinde şehre girmeye çalışan çeteler ile güçlerimiz arasında Kobanê’nin doğu ve güneyinde bulunan Megtel ve Botan mahallelerinde şiddetli, göğüs göğüse çatışmalar yaşanmaktadır.

Dün gece Miştenûr tepesi istikametinden 2 kol şeklinde şehre girmeye çalışan çetelere sert karşılık veren güçlerimiz çete ilerleyişini durdurmuştur. Bu alanda halen yer yer çatışmalar yaşanmaktadır. Bu alandaki ölü ve yaralı çete sayısı tespit edilememiştir.

Batı cephesinden ise 3 kol şeklinde saldıran çeteler güçlerimizce vurulmuş, aldıkları darbe ardından geri çekilmek zorunda kalmıştır. Bu alanda da çetelerin ölü ve yaralıları tespit edilememiştir.

Doğu cephesinde ise gece saatlerinde Megtel mahallesine yönelik bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlenmiştir. Güçlerimiz, bomba yüklü aracı savunma hattına yaklaşamadan imha etmiş, araç içindeki 2 çete öldürülmüştür.

Çeteler, sabah saatlerinde aynı cephede bulunan Kaniya Kurda bölgesinde 3 koldan saldırı düzenlemiştir. Saldırıları püskürtülen çeteler ile güçlerimiz arasında halen yoğun ve şiddetli çatışmalar yaşanmaktadır. Bu alanda tespit edilebilen 8 çete öldürülmüştür.

Güçlerimiz ayrıca doğu cephesinde DAIŞ çetelerinin mevzilerinin arkasına sızarak bir eylem gerçekleştirmiştir. Eylem sonucunda 1 araç içindeki çetelerle birlikte imha edilmiş, fakat ölü ve yaralı sayısı tam olarak tespit edilememiştir.”

 

Önceki İçerikDHF Okmeydanı’nda Kobané halkıyla dayanışma çadırı kurdu
Sonraki İçerikSuruç’ta askerler halka saldırıyor